Sklep zielarsko medyczny – czy to się opłaca?

 

Oczywiście, że tak, ale wiele zależy do Ciebie – od Twojego zaangażowania oraz umiejętności budowy trwałych relacji z klientem. W tej branży bardzo liczy się fachowe doradztwo oraz bycie ekspertem. Połączenie sklepu z gabinetem dietetyka, naturopaty czy masażysty jest świetnym sposobem budowania autorytetu oraz dywersyfikacji dochodu.

Na jaki dochód możesz liczyć.
To wszystko warunkuje wiele czynników takich jak: wielkość lokalu, twoje zaangażowanie i kompetencje, konkurencja oraz to czy zatowarowisz sklep w produkty, które będą rzeczywiście poszukiwane przez odbiorców. Można jednak założyć, że po roku działalności twój sklep może przynieść 40 do 100 tys obrotu miesięcznie przy średniej marży 45 %. Co przy stosunkowo niewielkim wkładzie kapitałowym (30 – 70 tys) jest bardzo dobrym wynikiem.

Sklepy zielarsko – medyczne w Polsce czyli brak marketingu

W wyniku rosnącej konkurencji oraz mnogości kanałów dystrybucji tych samych produktów, każda nowo zakładana działalność nie poparta intensywnymi działaniami promocyjnymi ma małe szanse na przetrwanie. Szacuje się, że tylko 20 % nowozakładanych firm przetrwa pierwsze dwa lata działalności. Z naszych obserwacji tego sektora gospodarki wynika, że w sklepach zielarsko – medycznych, zielarskich czy prozdrowotnych pracują zwykle ich właściciele co sprawa, że w natłoku obowiązków nie starcza już czasu na działania promocyjne mogące znacząco zwiększyć odsetek powodzenia biznesu. Marketing w dzisiejszych czasach to nie tylko dystrybucja ulotek czy prowadzenie funpage. To także podążanie za dynamicznymi zmianami nowoczesnego marketingu. To bardzo czasochłonne działania, na które właściciele zwykle nie mają czasu lub brak im odpowiednich umiejętności.

Perspektywy branży – konsolidacja rynku

Podejmując decyzję o otwarciu sklepu zielarskiego lub sklepu ekologicznego warto wziąć pod uwagę współpracę z silnym partnerem biznesowym. Obserwując przekształcenia jakie dokonały się na rynku aptecznym można wnioskować, że w niedługim czasie takie same zmiany będą dotyczyć sektora naturalnych kosmetyków oraz suplementacji. Działalność w sieci daje szansę chociażby na większe rabaty od producentów. Może się to przełożyć na niższe ceny produktów oraz zwiększenie konkurencyjności działalności. A to jest kluczowe, w szczególności na początku działalności. Poza tym tylko konsolidacja rodzimego rynku jest w stanie odpowiedzieć na możliwości i wpływy jakimi dysponują koncerny międzynarodowe.

Sklepy wielkopowierzchniowe przejmują znaczną część rynku. Lekarstwem na to jest właśnie współdziałanie w silnej sieci partnerskiej.

Przeczytaj również: Jak założyć sklep zielarsko medyczny?